poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Banan i awokado – koktajlowa bomba witamin i minerałów.



Dziś bajecznie prosty przepis na koktajl z banana i awokado – który ze względu na ogromną ilość witamin, minerałów i antyoksydantów fantastycznie wpłynie na nasze samopoczucie, obniży poziom stresu, poprawi kondycję naszej skóry, włosów i paznokci, porządnie nas nasyci i pozwoli cieszyć się radośnie całym dniem !

A oto parę słów o głównych składnikach tej mieszanki :

Banan - jeden przeciętny o wadze 180 g zawiera w przybliżeniu 162 kcal. Jest źródłem wielu cennych składników, takich jak potas, witamina C oraz witaminy z grupy B, błonnik, magnez, miedź, selen, wapń, fosfor, żelazo i wiele innych. Wspomaga przemianę materii, pobudza naszą odporność, obniża cholesterol, usprawnia działanie układu nerwowego i narządu wzroku, obniża apetyt, a ze względu na obecność dużej ilości cukrów prostych – dodaje nam energii i poprawia nastrój. Potwierdzony naukowo jest fakt, że osoby, które spożywają codziennie jednego banana rzadziej zapadają na choroby serca i naczyń wieńcowych.



Następnie – awokado, które jest źródłem przeogromnej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, co powoduje, że jest dość kaloryczne – porcja tego przysmaku o wadze 100 g to ok 130 – 200 kcal. Ponadto zawiera sporo witamin E, C, K, karotenoidów oraz magnezu, wapnia i potasu. Poprawia nastrój, łagodzi stres a ze względu na wysoka zawartość witaminy E jest polecany osobom mającym kłopoty z płodnością.



Bierzemy się do roboty!

Tak więc potrzebujesz:
- 1 banana,
- 1 awokado ( musi być miękkie, gdyż twarde nie nadaje się do przyrządzenia koktajlu),
- 1 łyżkę miodu dla poprawy smaku,
- około pół szklanki mleka ( może być krowie ale również ryżowe czy migdałowe – w zależności od naszych upodobań),
- około 5 łyżek gęstego jogurtu naturalnego. 

 Banan obieramy i rozdrabniamy; awokado przekrajamy na pół, wyjmujemy pestkę, łyżeczką wybieramy miąższ. Następnie owoce wrzucamy do wysokiego pojemnika, dodajemy miód, mleko  jogurt i blendujemy. 

Gotowy koktajl przelewamy do szklanki i cieszymy się smakiem.

Pamiętajmy – napój jest najbardziej wartościowy zaraz po przygotowaniu. Jeżeli chcemy go zjeść później, powinniśmy przechowywać go w lodówce maksymalnie 24 godziny.

środa, 21 sierpnia 2013

Epilacja i laser - usuwanie włosków.





Do posta traktującego ogólnie o metodach pozbywania się nadmiernego owłosienia zapraszam TUTAJ.

W przypadku epilacji mamy do czynienia z dwoma elektrodami :
- bierną ( umieszczoną na ramieniu pacjenta, lekko wilgotną) podłączaną do anody,
- czynną ( cienka igła platynowa) podłączona do katody.

Igłę wprowadza się odpowiednio do kanału włosowego i włącza prąd na 3 do 10 sekund. Wokół igły powinny pokazać się pęcherzyki wodoru a włos należy wyjąć pęsetą. 



W czasie jednego zabiegu standardowo usuwa się od 20 do około 50 włosów i trwa to od 15 do 25 minut.
Po zabiegu miejsca z których włos został usunięty mogą lekko obrzęknąć i być trochę bolesne, dlatego należy stosować maść nagietkową, maść Tormentiol  czy maść cynkową.
Objawy powinny ustapić maksymalnie do 2 dni po zabiegu.

Usuwanie nadmiernego owłosienia laserem.


Promienie lasera niszczą komórki rozrodcze mieszka włosowego i aby były skuteczne, muszą zostać zaabsorbowane przez składniki mieszka włosowego, takie jak melanina. Ilość zabiegów i częstotliwość zależy od stanu wyjściowego pacjenta – lepsze efekty uzyskują osoby o ciemnych włosach i jasnej skórze ( promieniowanie lasera skupione jest na ciemnych obszarach).
Korzystając z zabiegów depilacji laserowej należy golić się maszynką na obszarach traktowanych promieniowaniem, aby uniknąć przewodzenia ciepła w głąb naskórka przez leżące na nim włosy.

W trakcie stosowania lasera mogą pojawić się takie skutki uboczne jak :
- zaczerwienienie
- obrzęk
- bliznowacenie.

Źródło:
Kosmetologia, B. Jaroszewska

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Metody usuwania nadmiernego owłosienia.



Jeżeli chodzi o standardowe usuwanie owłosienia na ciele zapraszam do mojego posta TUTAJ.



Metody usuwania nadmiernego owłosienia mogą być :

     1)      Mechaniczne :

- za pomocą pęsety ( głównie na twarzy),
- depilatorem – głównie na kończynach,
- pumeksem
- woskiem.

     2)      Chemiczne :

- zastosowanie preparatów z siarczkami.
   
     3)      Fizyczne:

- elektroliza – zabieg polega na zniszczeniu cebulki włosa poprzez potraktowanie jej prądem o odpowiednim natężeniu za pomocą igły, przez która płynie stały prąd galwiniczny;

- termoliza - Wykorzystuje się przy niej prąd dużej częstotliwości i napięciu. Który wytwarzając wysoka temperaturę niszczy mieszki włosowe;

- metoda blend (kombinacja elektrolizy i termolizy) – zastosowanie równoczesne prądu galwanicznego oraz prądów o wysokiej częstotliwości i niskim natężeniu, powoduje chemiczne i termiczne uszkodzenie mieszka włosowego. Działanie synergiczne elektrolizy i termolizy jest skuteczniejsze i mniej bolesne niż te same metody stosowane oddzielnie a jej ogromnym plusem jest skuteczność w stosunku do grubych i mocnych włosów;

- metoda bezigłowa – z użyciem prądu o wysokiej częstotliwości; włos zostaje chwycony za pomocą pesety połączonej z aparatem; 

- laser.