niedziela, 18 sierpnia 2013

Przyczyny nadmiernego owłosienia.

Z problemem nadmiernego owłosienia mamy do czynienia w przypadku gdy dochodzi do wzrostu dłuższych i grubszych włosów, w miejscach, w których fizjologicznie obecny jest tylko meszek włosowy.  Może ono być ogólne i odgraniczone.





Nadmierne owłosienie uogólnione może wystapic od razu po urodzeniu i dotyczyć całego ciała. W niektórych przypadkach pojawia się w wieku dojrzałym. Tego typu owłosienie zazwyczaj jest cechą występującą rodzinnie i podejrzewa się jej związek z zaburzeniami układu nerwowego i hormonalnego.

Nadmierne owłosienie odgraniczone również może być wrodzone ( okolica krzyżowo-lędźwiowa i międzyłopatkowa) jak i nabyte, będące poważnym defektem kosmetycznym.


Obszary występowania nadmiernego owłosienia odgraniczonego.
MĘŻCZYŹNI
KOBIETY
Klatka piersiowa
Plecy
Kończyny dolne
Kończyny górne
Twarz :
górna warga, broda, policzki, podbródek
Klatka piersiowa
Barki
Plecy
Przedramiona
Linia biała brzucha
Kończyny dolne


Przyczyny owłosienia ograniczonego u kobiet. 

Najczęściej  przyczyn należy szukać pod kątem zaburzeń hormonalnych takich narządów jak jajniki i nadnercza. Zaburzenia syntezy estrogenów powodują właśnie objawy takie jak nadmierne owłosienie, trądzik, łojotok. 

Ponadto zbyt dużo włosów może być objawem wtórnym toczącej się choroby, na przykład w przypadku zaburzeń przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników czy trzustki ( np. owłosienie dolnej i górnej warki kobiet chorujących na cukrzycę ). Co ciekawe - zaburzenia psychiczne również mogą być bodźcem do wystąpienia nadmiernego wzrostu włosów.

Nadmierne owłosienie może być spowodowane również czynnikami nie dotyczącymi gruczołów wewnątrzwydzielniczych i są to :

- nadmierne nasłonecznienie,
- stosowanie psolarenów i innych związków chemicznych drażniących,
- urazy mechaniczne mieszków włosowych,
- przewlekłe drażnienie miejsc takich jak blizny czy rany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz