poniedziałek, 1 lipca 2013

Czego nie wiemy o witaminach ? Część 1 – witamina C.



Bardzo często spotykamy się w prasie kolorowej, telewizji i Internecie z informacjami dotyczącymi witamin. Działają dobrze na nasz organizm, wpływają na nasz nastrój, poprawiają kondycję włosów, skóry, ich niedobory wywołują przeróżne choroby itp.

Ja chciałabym skupić się na sposobie, w jaki działają witaminy na nasze ciało na poziomie komórkowym. O tych mechanizmach nie mówi się za często, dlatego myślę, że warto przeczytać co nieco na ten temat.

WITAMINA C.

Inaczej kwas askorbinowy. Pochodna glukozy, o  wysokiej aktywności biologicznej, nietrwała w środowisku zasadowym i wysokich temperaturach.
Zalecane dzienne zapotrzebowanie dla osoby dorosłej to 60 mg/dobę. Nadmiar usuwany jest przez nerki. 



Witamina C posiada aktywność antyoksydacyjną – zmiata wolne rodniki, nierodnikowe formy tlenu, hamuje peroksydację lipidów.
Inaktywacja wolnego rodnika powstaje podczas utlenienia kwasu askorbinowego do kwasu dehydroksyaskorbiowego. Odtworzenie witaminy jest możliwe w obecności cząsteczki redukującej – glutationu zredukowanego.

Ponadto jest potrzebna do hydroksylacji reszt proliny do hydroksyproliny, reszt lizynowych do hydroksylizynowych w potranslacyjnej modyfikacji kolagenu – w ten sposób wpływa na szczelność i sprężystość naczyń krwionośnych oraz bierze znaczący udział w gojeniu się ran.

Witamina C bierze udział w degradacji Tyrozyny - ta podczas procesów katabolicznych w obecności kwasu askorbinowego ulega przemianie w kwas acetylooctowy i kwas fumarowy.
Oprócz tego jest potrzebna do przemiany dopaminy w noradrenalinę w nadnerczach przez enzym – hydroksylazę dopaminy. 
Bierze udział w hydroksylacji cholesterolu przez 7-alfa-hydroksylazę inicjującą proces biosyntezy kwasów żółciowych. 

Nasila wchłanianiu żelaza w przewodzie pokarmowym – askorbinian zapobiega przemianie żelaza z formy Fe 2+ do Fe 3+ ( tylko postać żelaza na drugim stopniu utlenienia może przejść do komórek błony śluzowej jelita cienkiego). 

Ostatnimi czasy udowodniono, że kwas askorbinowy wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu i przeciwdziała miażdżycy naczyń krwionośnych poprzez hamowanie syntezy bezpośrednio, obniżając aktywność głównego  enzymu szlaku syntezy cholesterolu - reduktazy HMG-CoA (reduktazy 3-hydroksy-3-metyloglutarylo-koenzymu A). Jako silny utleniacz chroni przed szkodliwą modyfikacją oksydacyjną cholesterolu. Oprócz tego odpowiednio wysoki poziom witaminy C we krwi zwiększa ilość receptorów dla LDL na powierzchni komórek, co powoduje przechodzenie cząsteczek cholesterolu do komórek, gdzie zachodzi odpowiednia dystrybucja i regulacja cholesterolu. 

Witamina C może regulować stan redoks komórek – ma zdolność do utrzymywania cząsteczek w stanie zredukowanym i wpływa na kluczowe procesy komórkowe : na cykl komórkowy, naprawę DNA, przekazywanie sygnałów komórkowych. 

Objawy niedoboru pojawiają się  po ok. 2, 3 miesiącach; są to min : 
- szkorbut, wybroczyny skórne ( wynikające z upośledzonej syntezy kolagenu), 
- niedokrwistość ( obniżenie wchłaniania żelaza), 
- suchość i ból oczu ( obniżenia stężenia witaminy C w komorze przedniej oka),
-  infekcje( obniżenie bezpośredniego wpływu na niektóre z wirusów i bakterii; ponadto witamina C  niezbędna jest dla prawidłowego przebiegu procesów fagocytozy ),
-  bóle kostne i stawowe ( zaburzenia syntezy kolagenu; oprócz tego odpowiedni poziom witaminy C w organizmie zapobiega utracie gęstości kości). 


Źródła witaminy to głównie świeże warzywa i owoce :


- warzywa kapustne (brokuły, brukselka, kalafior, kapusta),
- owoce jagodowe (czarne i czerwone porzeczki),
- ziemniaki,
- żółte i zielone warzywa (natka pietruszki, pomidory, szpinak, szczypiorek, koper, groszek, kalarepa),
- owoce (truskawki, jagody, jeżyny, poziomki, maliny, agrest, kiwi, owoce cytrusowe, owoce dzikiej róży, melony, ananasy).
 W produktach pochodzenia zwierzęcego jest niewiele witaminy C.

Bibliografia : 
- Biochemia witamin 2 - Witaminy lipofilne i Wit C - P.Moszczyński,  R.Pyć; 
- Biochemia Harpera;
- http://www.vitatorun.pl/zakazane/65,witamina_c_obniza_cholesterol.html.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz