środa, 10 lipca 2013

Lato – dramat dla skóry naczyniowej.



Cerę naczynkową posiadają zazwyczaj osoby o jasnej karnacji i jasnych włosach. Skóra taka jest bardzo wrażliwa zarówno na czynniki zewnątrz- jak i wewnątrzpochodne; wymaga specjalistycznej pielegnacji.
Widoczne naczynka (najczęściej na policzkach i w okolicy skrzydełek nosa) to nie popękane, ale trwale rozszerzone naczynka włosowate.

Do wystąpienia cery naczynkowej predyspoują takie czynniki jak :
skłonność genetyczna ( płytko zlokalizowane naczynia krwionośne), zaburzenia hormonalne ( ciąża, przekwitanie), nadciśnienie, choroby żołądkowo-jelitowe ( zakażenie Helicobacter pylori, zaparcia).
Rumień powodują takie czynniki endogenne jak substancja P, neurokinina A, histamina, bradykinina, endoteliny.

Czynniki zewnątrzpochodne, które nasilają reakcje rumieniowe to min. promieniowanie UV, które uszkadza kolagen naczyń krwionośnych; zmiany temperatur, gorące napoje i dania, klimatyzacja, stres, alkohol, kawa, dym papierosowy, niektóre składniki kosmetyków ( alkohol etylowy, alkohol benzylowy, mentol, kamfora itd.), niektóre leki np.. antykoncepcyjne.




Dużo słońca, upały nie sprzyjają cerze naczynkowej głównie ze względu na wspomniane wyżej zwiększone natężenie promieniowania UV, wysokie temperatury oraz ich gwałtowne zmiany np. podczas wychodzenia z pomieszczeń klimatyzowanych na upalna ulicę.




Jak sobie radzić ?

1)    W miarę możliwość unikaj słońca. Promienie UV niszcząc kolagen, niszczą ściany naczyń krwionośnych.  Jeżeli wybieramy się na dwór nakładajmy na twarz do oporu krem z filtrem z SPF50+.
 
      2)      Prawidłowa pielęgnacja – używaj kosmetyków do pielęgnacji skóry naczynkowej, zawierające składniki NMF, które pomagają uzupełnić warstwę ochronna naskórka. Unikaj peelingów mechanicznych.

      Kupując kosmetyki pielęgnacyjne zwróć uwagę na skład; powinny zawierać :

- witaminy PP, C, B2;
- wyciągi roślinne  poprawiające krążenie i zmniejszające obrzęki oraz uszczelniające sciany naczyń krwionośnych : wyciąg z kasztanowca, miłorzębu japońskiego, arniki, oczaru wirginijskiego,  brzozy, czarnego bzu, cyprysu, kwiatu głogu. 

Ponadto łykaj witaminę C i preparaty z rutyną, które wzmocnią twoje naczynka od środka. 




     4)       Unikaj czynników wywołujących zaczerwienienie – przez cały rok, ale w lato szczególnie. Każde podrażnienie powoduje uwolnienie wolnych rodników, które przyczynia się do szybszego starzenia skóry. 

     5)      Jeżeli przypieczesz się na słońcu zrób okład z wacików nasączonych solą fizjologiczną i posmaruj się kremem łagodzącym ( np. Thermi – którego sama używam czy Panthenolem w piance).

     6)      Kolorówka. Pamietajmy, ze chcąc zatuszować naczynka powinniśmy używać korektora o barwie zielonej – równoważy on kolor czerwony. Ponadto  niektóre firmy np. Bioderma oferują na lato specjalne podkłady zawierające filtry 50+ - mamy podkład i filtr w jednym. 

     7)      Rozszerzonych naczynek można spróbować się pozbyć. Należy udać się do dermatologa, który zaproponuje odpowiedni zabieg. 
      Może to być zabieg rewitalizujący lub z użyciem lasera, np. CO2. Decyzja należy do lekarza.

Źródła:
- Kosmetologia pielegnacyjna i lekarska, M. Noszczyk;
- Shape, lipiec 2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz