czwartek, 25 lipca 2013

Skóra pergaminowa – Xeroderma pigmentosum. Choroby skóry i tkanki podskórnej część 2.



Dziś ciekawostka o której myślę, że niewiele osób słyszało.
 Skóra pergaminowa to rzadka choroba dziedziczona autosomalnie recesywnie. Chorzy są bardzo nadwrażliwi na światło, co manifestuje się przykrymi zmianami skórnymi w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych. Powstają plamy soczewicowate, piegi, odbarwienia, teleangiektazje. 
Takie uszkodzenia predysponują w znacznym stopniu do nowotworów.
 Dochodzi również do ciężkich zmian w obrębie spojówek. Ponadto osoby takie są często opóźnione fizycznie i psychicznie, często głuche. Niestety, zazwyczaj chorzy umierają przed 20 rokiem życia.

Co jest przyczyną?
Jest nią defekt jakościowy enzymów – endoukleaz, odpowiedzialnych za odbudowę DNA, które ulega uszkodzeniu podczas ekspozycji naszej skóry na słońce w wyniku której powstają dimery pirymidynowe.
W zależności od ciężkości defektu, choroba ma postaci cięższe i łagodniejsze. Leczenie polega na podawaniu doustnych retinoidów i drastycznym ograniczeniu przebywania w obrębie promieniowania słonecznego.

Co ciekawe – jeżeli u członków naszej rodziny wystąpiła XP możemy ubiegać się o badanie prenatalne płynu owodniowego ( tzw. Test kometowy), aby dowiedzieć się, czy nasze dziecko jest chore.


Źródło :

- Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, S. Jabłońska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz