wtorek, 30 lipca 2013

Jak się chronić przed promieniowaniem UVA, czyli PPD, IPD, PFA.

Bardzo często mówi się o ochronie przed promieniowaniem UVB a na wszelkiego rodzaju kosmetykach przeciwsłonecznych ( szczególnie tych dostępnych w drogerii) podane są tylko wartości SPF. Ochrony przed promieniowaniem UVA często nie ma wcale bądź nie jest o niej nic napisane.

Dlaczego UVA jest groźne?

Promieniowanie to dociera głębiej niż UVB – aż do skóry właściwej i jest bardzo przebiegłe : o ile po nadmiernej dawce promieniowania UVB jesteśmy poparzeni, to skutki nadmiaru UVA pojawiają się dopiero po latach – to starzenie się skóry, uszkadzanie materiału genetycznego komórek, degeneracja kolagenu i elastyny. Oczywiście, przyczynia się również do powstawania wolnych rodników.

Ponadto promieniowanie UVA powoduje odczyny fototoksyczne. Powstają one u osób narażonych na promieniowanie słoneczne i stosujących takie związki jak dziegcie, dziurawiec, barwniki (antrachinon, eozyna, róż bengalski), furokumaryny oraz leki: antybiotyki ( np. tetracykliny), leki nasercowe ( np. amiodaron), sulfonamidy,  halogenowe pochodne salicylanilidów, leki przeciwgrzybiczne, fenotiazyny (chloropromazyna, prometazyna), niektóre substancje zapachowe (piżmo ambratowe), niesterydowe leki przeciwzapalne, niektóre leki przeciwtrądzikowe, środki hormonalne itd.
Zmiany powstają głównie na obszarach ciała narażonych na działanie słońca.

SPF” dla UVA, czyli faktory określające stopień ochrony.

  1. IPD ( Immediate Pigment Darkening) określa skutek działania promieniowania UVA na skórę po minucie po zakończeniu ekspozycji na promieniowanie i jest to stosunek ilości promieniowania UVA której potrzeba do wywołania reakcji na skórze chronionej w stosunku do niechronionej. Filtry anty-UVA zazwyczaj mają IPD w okolicach 80-90, co oznacza, że ochrona którą gwarantuje ten preparat wynosi 80-90%.
  1. PPD ( Persistent Pigment Darkening) pomiary prowadzone są od 2 do 24 godzin po zakończeniu ekspozycji, kiedy pigmentacja spowodowana przez UVA ustabilizuje się. PPD to inaczej ilość promieniowania UVA potrzebna do wywołania reakcji na skórze chronionej w stosunku do niechronionej. PPD = 5 oznacza, że do skóry wnika o 5 razy mniej energii promieniowania UVA niż na skórze niechronionej filtrem.
  2. PFA/PF (Protection Factor UVA) wskaźnik oparty na jednostce MRD ( minimalna dawka promieniowania UVA wywołująca rumień). PF to inaczej stosunek MRD skóry chronionej do niechronionej.

Fotostabilne filtry UVA.

Zanim sięgniemy po kosmetyk, który ma napisane, że chroni przed UVA przeczytajmy skład. Powinny w nim być takie filtry jak :
  • Avobenzone ( Butyl Methoxydibenzoylmethane),
  • Mexoryl SA ( Terephtalylidene Dicamphor Sulfonic Acid).
Lub filtry szerokowachlarzowe ( zapewniające ochronę przed UVB i UVA) :


  • Mexoryl XL ( ze wględu na zawartość siloksanu dobrze trzymają się na skórze),
  • Tinosorb ( tetrametylobutylofenol),
  • TinosorbS ( triazyna).

    A oto kilka preparatów, które w swoim opisie zawierają faktory ochrony przed UVA:










poniedziałek, 29 lipca 2013

Jaka jest różnica między promieniowaniem UVA a UVB ?

Często słyszymy o tych rodzajach promieniowania ale nie jesteśmy w stanie powiedzieć czym się różnią. Zazwyczaj na kremach z filtrem mamy napisane, że chronią przed UVA i UVB. Po co ?

Promieniowanie UVA odpowiada za szybką i nietrwałą pigmentację naszej skóry. Generalnie nie jest szkodliwe, ale w obecności fotouczulaczy może mieć działanie fototoksyczne i fotoalergiczne. Nie jest rumieniotwórcze, ale powoduje wysuszenie skóry,a odwodnienie wspomaga starzenie. Nie powoduje powstawania nowotworów, ale potęguje karcynogenne działanie promieniowania UVB.

Więcej szkody robi promieniowanie UVB - powoduje wzrost syntezy melaniny zapewniając długotrwałą pigmentację, ale niestety jest odpowiedzialny za rumień i oparzenia oraz trwałe zmiany skórne ( znamiona czy nowotwory). Działa na skórę płycej niż promieniowanie UVA.

Jest głównym powodem starzenia się skóry - powoduje zmiany w obrębie elastyny i kolagenu oraz uszkadza materiał genetyczny komórek.
Ma też swoje zalety - działa antydepresyjnie i pobudza syntezę witaminy D3
( 7-dehydrocholesterol ->  witamina D3).



Pigmentacja pośrednia i bezpośrednia.

Za rodzaj pigmentacji pośredniej odpowiedzialne jest promieniowanie UVB - pobudza komórki skóry do podziału a keratynocyty do przemieszczania się do powierzchni skóry. Ten proces trwa wiele dni, ale powstała opalenizna utrzymuje się przez wiele tygodni.

Z kolei pigmentację bezpośrednią powoduje promieniowanie UVA - pobudza biosyntezę ciemnej melaniny z tyrozyny. Skóra zabarwia się szybko, ale na krótko.

Źródła:

- Zarys chemii kosmetycznej, W. Malinka,
- Przewodnik po substancjach czynnych, W. Malinka.

sobota, 27 lipca 2013

Co to właściwie jest SPF ?

SPF ( Skin Protection Factor) to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVB. Wartość SPF informuje nas ile razy dłuższa ekspozycja na słońce po zastosowaniu preparatu wywołuje rumień słoneczny w porównaniu do skóry nie pokrytej filtrem.

Na przykładzie : stosując kosmetyk o SPF 10 do oparzenia skóry dojdzie po 10-krotnie dłuższym czasie niż w przypadku nie zastosowania kosmetyku. Inaczej – jeżeli po 10 minutach ekspozycji na słońce powstaje na Twojej skórze rumień, to po zastosowaniu kosmetyku z SPF 10 ten rumień powstanie po 100 godzinach. Mimo to poleca się reaplikację kremów co parę godzin.

SPF = MED skóry chronionej / MED skóry niechronionej
  • MED minimalna dawka rumieniowa.

A tak przedstawia się zależność między SPF a stopniem zatrzymywania promieniowania:

SPF Zatrzymuje [%] promieniowania UVB:
15 93,3
30 96,7
60 98,7
 Wykres:


                                              www.safersunscreens.com


Aby filtr o danym SPF np. 50 zatrzymywał faktycznie ok 98% promieniowania UVB powinien być zaaplikowany w ilości 2mg/cm3. Gdy warstwa jest mniejsza zatrzymywane promieniowania UVB spada nawet o połowę.

                                                                 www.drugline.com

Źródła:

- Zarys chemii kosmetycznej, W. Malinka,
- Przewodnik po substancjach czynnych, W. Malinka.

czwartek, 25 lipca 2013

Skóra pergaminowa – Xeroderma pigmentosum. Choroby skóry i tkanki podskórnej część 2.



Dziś ciekawostka o której myślę, że niewiele osób słyszało.
 Skóra pergaminowa to rzadka choroba dziedziczona autosomalnie recesywnie. Chorzy są bardzo nadwrażliwi na światło, co manifestuje się przykrymi zmianami skórnymi w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych. Powstają plamy soczewicowate, piegi, odbarwienia, teleangiektazje. 
Takie uszkodzenia predysponują w znacznym stopniu do nowotworów.
 Dochodzi również do ciężkich zmian w obrębie spojówek. Ponadto osoby takie są często opóźnione fizycznie i psychicznie, często głuche. Niestety, zazwyczaj chorzy umierają przed 20 rokiem życia.

Co jest przyczyną?
Jest nią defekt jakościowy enzymów – endoukleaz, odpowiedzialnych za odbudowę DNA, które ulega uszkodzeniu podczas ekspozycji naszej skóry na słońce w wyniku której powstają dimery pirymidynowe.
W zależności od ciężkości defektu, choroba ma postaci cięższe i łagodniejsze. Leczenie polega na podawaniu doustnych retinoidów i drastycznym ograniczeniu przebywania w obrębie promieniowania słonecznego.

Co ciekawe – jeżeli u członków naszej rodziny wystąpiła XP możemy ubiegać się o badanie prenatalne płynu owodniowego ( tzw. Test kometowy), aby dowiedzieć się, czy nasze dziecko jest chore.


Źródło :

- Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, S. Jabłońska.

Nowinki ze świata część 2 - zapominanie o zjedzeniu śniadania zwiększa ryzyko chorób serca!



Badania, które trwały 16 lat potwierdzają – opuszczanie najważniejszego posiłku dnia zwiększa ryzyko wystąpienia zawału oraz przypadków śmiertelnych. Czas spożywania posiłków może odwrócić metabolizm w taki sposób, że ryzyko choroby serca zwiększa się.
Ważnym faktem jest to, że nawet zdrowy tryb życia (nie palenie papierosów, aktywność fizyczna dieta) nie miały wpływu na te niepokojące wyniki badań tak bardzo, jak nie zjadanie śniadania.
Zbadane osoby, które twierdziły, że omijają ten posiłek miały o 27% większe szanse wystąpienia choroby serca niż te, które jadły zawsze rano sniadako.
Ci, którzy nie jadali śniadań zazwyczaj byli młodsi od badanych, którzy twierdzili, że jedzą posiłki regularnie, i mieli tendencje do bycia osobami palącymi,  niezamężnymi,  ciężko pracującymi, mniej aktywnymi fizycznie i pili więcej alkoholu.



Lekarze ostrzegają:
„ Omijanie śniadań może prowadzić do jednego lub wiekszej ilości powikłań w przyszłości, takich jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca, podwyższony cholesterol , które z czasem mogą prowadzić do zawału.
Nasze nawyki żywieniowe mają bardzo duży wpływ na zdrowie – potwierdzają to powyższe badania.

www.sciencedaily.com

Ja osobiście od zawsze nie znoszę jeść śniadania przed 10, ale zmuszam się - zazwyczaj jem owsiankę z owocami, a na drugie śniadanie wciągam coś porządniejszego :)



wtorek, 23 lipca 2013

Manikiur a manikiur biologiczny.



Zabieg manikiur jest zabiegiem, który ma przede wszystkim wypielęgnować nasze dłonie i paznokcie, ich pomalowanie jest kwestią drugorzędną.

Zabieg polega na opiłowaniu paznokci i nadaniu im odpowiedniego kształtu; następnie zajmujemy się skórkami – po kąpieli w miseczce i nałożeniu preparatu do zmiękczania skórek odsuwamy je kopytkiem lub patyczkiem i w miarę konieczności wycinamy cążkami. Następnie nakładamy krem, wykonujemy relaksujący masaż dłoni. Odtłuszczamy płytkę, nakładamy bazę, lakier i top coat.

Manikiur biologiczny różni się od zwykłego tym, że przy jego wykonywaniu nie używa się żadnych metalowych przedmiotów, tylko pilników papierowych, a do odsuwania/usuwania skórek – patyczków z drzewa różanego i płynów zmiękczających skórki. Na sam koniec możemy wmasować w paznokcie i skórki olejki pielęgnacyjne lub  oliwę z oliwek.

Zaletą tego zabiegu jest nieinwazyjność – obniżone ryzyko skaleczeń i zakażeń, dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla osób chorujących na takie schorzenia jak cukrzyca. 
Ponadto traktowanie skórek w ten sposób sprawia, że są delikatniejsze i wolniej odrastają.


Przykładowe ogólnodostępne produkty przydatne do wykonania zabiegu biologicznego :