sobota, 27 lipca 2013

Co to właściwie jest SPF ?

SPF ( Skin Protection Factor) to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVB. Wartość SPF informuje nas ile razy dłuższa ekspozycja na słońce po zastosowaniu preparatu wywołuje rumień słoneczny w porównaniu do skóry nie pokrytej filtrem.

Na przykładzie : stosując kosmetyk o SPF 10 do oparzenia skóry dojdzie po 10-krotnie dłuższym czasie niż w przypadku nie zastosowania kosmetyku. Inaczej – jeżeli po 10 minutach ekspozycji na słońce powstaje na Twojej skórze rumień, to po zastosowaniu kosmetyku z SPF 10 ten rumień powstanie po 100 godzinach. Mimo to poleca się reaplikację kremów co parę godzin.

SPF = MED skóry chronionej / MED skóry niechronionej
  • MED minimalna dawka rumieniowa.

A tak przedstawia się zależność między SPF a stopniem zatrzymywania promieniowania:

SPF Zatrzymuje [%] promieniowania UVB:
15 93,3
30 96,7
60 98,7
 Wykres:


                                              www.safersunscreens.com


Aby filtr o danym SPF np. 50 zatrzymywał faktycznie ok 98% promieniowania UVB powinien być zaaplikowany w ilości 2mg/cm3. Gdy warstwa jest mniejsza zatrzymywane promieniowania UVB spada nawet o połowę.

                                                                 www.drugline.com

Źródła:

- Zarys chemii kosmetycznej, W. Malinka,
- Przewodnik po substancjach czynnych, W. Malinka.

4 komentarze:

  1. 10 min razy 10 to 100 mint, a nie 100 godzin, a poza tym to są jakieś bzdury

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trafna uwaga. Co do reszty, to zapraszam do zapoznania się z FACHOWĄ literaturą podaną przeze mnie jako źródło.

      Usuń
  2. rozumiem również niedrukowanymi. Ten opis: "stosując kosmetyk o SPF 10 do oparzenia skóry dojdzie po 10-krotnie dłuższym czasie niż w przypadku nie zastosowania kosmetyku. Inaczej – jeżeli po 10 minutach ekspozycji na słońce powstaje na Twojej skórze rumień, to po zastosowaniu kosmetyku z SPF 10 ten rumień powstanie po 100 godzinach. Mimo to poleca się reaplikację kremów co parę godzin." nijak ma się do wykresu. Pozdrawiam, K.

    OdpowiedzUsuń