Często słyszymy o tych rodzajach promieniowania ale nie jesteśmy w stanie powiedzieć czym się różnią. Zazwyczaj na kremach z filtrem mamy napisane, że chronią przed UVA i UVB. Po co ?
Promieniowanie UVA odpowiada za szybką i nietrwałą pigmentację naszej skóry. Generalnie nie jest szkodliwe, ale w obecności fotouczulaczy może mieć działanie fototoksyczne i fotoalergiczne. Nie jest rumieniotwórcze, ale powoduje wysuszenie skóry,a odwodnienie wspomaga starzenie. Nie powoduje powstawania nowotworów, ale potęguje karcynogenne działanie promieniowania UVB.
Więcej szkody robi promieniowanie UVB - powoduje wzrost syntezy melaniny zapewniając długotrwałą pigmentację, ale niestety jest odpowiedzialny za rumień i oparzenia oraz trwałe zmiany skórne ( znamiona czy nowotwory). Działa na skórę płycej niż promieniowanie UVA.
Jest głównym powodem starzenia się skóry - powoduje zmiany w obrębie elastyny i kolagenu oraz uszkadza materiał genetyczny komórek.
Ma też swoje zalety - działa antydepresyjnie i pobudza syntezę witaminy D3
( 7-dehydrocholesterol -> witamina D3).
Pigmentacja pośrednia i bezpośrednia.
Za rodzaj pigmentacji pośredniej odpowiedzialne jest promieniowanie UVB - pobudza komórki skóry do podziału a keratynocyty do przemieszczania się do powierzchni skóry. Ten proces trwa wiele dni, ale powstała opalenizna utrzymuje się przez wiele tygodni.
Z kolei pigmentację bezpośrednią powoduje promieniowanie UVA - pobudza biosyntezę ciemnej melaniny z tyrozyny. Skóra zabarwia się szybko, ale na krótko.
Źródła:
- Zarys chemii kosmetycznej, W. Malinka,
- Przewodnik po substancjach czynnych, W. Malinka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz