wtorek, 30 lipca 2013

Jak się chronić przed promieniowaniem UVA, czyli PPD, IPD, PFA.

Bardzo często mówi się o ochronie przed promieniowaniem UVB a na wszelkiego rodzaju kosmetykach przeciwsłonecznych ( szczególnie tych dostępnych w drogerii) podane są tylko wartości SPF. Ochrony przed promieniowaniem UVA często nie ma wcale bądź nie jest o niej nic napisane.

Dlaczego UVA jest groźne?

Promieniowanie to dociera głębiej niż UVB – aż do skóry właściwej i jest bardzo przebiegłe : o ile po nadmiernej dawce promieniowania UVB jesteśmy poparzeni, to skutki nadmiaru UVA pojawiają się dopiero po latach – to starzenie się skóry, uszkadzanie materiału genetycznego komórek, degeneracja kolagenu i elastyny. Oczywiście, przyczynia się również do powstawania wolnych rodników.

Ponadto promieniowanie UVA powoduje odczyny fototoksyczne. Powstają one u osób narażonych na promieniowanie słoneczne i stosujących takie związki jak dziegcie, dziurawiec, barwniki (antrachinon, eozyna, róż bengalski), furokumaryny oraz leki: antybiotyki ( np. tetracykliny), leki nasercowe ( np. amiodaron), sulfonamidy,  halogenowe pochodne salicylanilidów, leki przeciwgrzybiczne, fenotiazyny (chloropromazyna, prometazyna), niektóre substancje zapachowe (piżmo ambratowe), niesterydowe leki przeciwzapalne, niektóre leki przeciwtrądzikowe, środki hormonalne itd.
Zmiany powstają głównie na obszarach ciała narażonych na działanie słońca.

SPF” dla UVA, czyli faktory określające stopień ochrony.

  1. IPD ( Immediate Pigment Darkening) określa skutek działania promieniowania UVA na skórę po minucie po zakończeniu ekspozycji na promieniowanie i jest to stosunek ilości promieniowania UVA której potrzeba do wywołania reakcji na skórze chronionej w stosunku do niechronionej. Filtry anty-UVA zazwyczaj mają IPD w okolicach 80-90, co oznacza, że ochrona którą gwarantuje ten preparat wynosi 80-90%.
  1. PPD ( Persistent Pigment Darkening) pomiary prowadzone są od 2 do 24 godzin po zakończeniu ekspozycji, kiedy pigmentacja spowodowana przez UVA ustabilizuje się. PPD to inaczej ilość promieniowania UVA potrzebna do wywołania reakcji na skórze chronionej w stosunku do niechronionej. PPD = 5 oznacza, że do skóry wnika o 5 razy mniej energii promieniowania UVA niż na skórze niechronionej filtrem.
  2. PFA/PF (Protection Factor UVA) wskaźnik oparty na jednostce MRD ( minimalna dawka promieniowania UVA wywołująca rumień). PF to inaczej stosunek MRD skóry chronionej do niechronionej.

Fotostabilne filtry UVA.

Zanim sięgniemy po kosmetyk, który ma napisane, że chroni przed UVA przeczytajmy skład. Powinny w nim być takie filtry jak :
  • Avobenzone ( Butyl Methoxydibenzoylmethane),
  • Mexoryl SA ( Terephtalylidene Dicamphor Sulfonic Acid).
Lub filtry szerokowachlarzowe ( zapewniające ochronę przed UVB i UVA) :


  • Mexoryl XL ( ze wględu na zawartość siloksanu dobrze trzymają się na skórze),
  • Tinosorb ( tetrametylobutylofenol),
  • TinosorbS ( triazyna).

    A oto kilka preparatów, które w swoim opisie zawierają faktory ochrony przed UVA:










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz